Klub Świadomego Rodzica – spotkanie z Arkadiuszem Hornikiem

W dniu 20.02.2019 r. w ramach Klubu Świadomego Rodzica odbyło się spotkanie, które poprowadził Arkadiusz Hornik – terapeuta, trener, regionalista, założyciel i dyrektor ośrodków socjoterapeutycznych, autor programów szkoleń z zakresu edukacji pedagogicznej rodziców.

Tematami kluczowymi tego pouczającego spotkania, które na długo pozostanie w naszej pamięci był „Proces budowania odporności emocjonalnej dziecka” oraz „Rodzic jako niezbędny warunek poprawności procesu rozwojowego dziecka w kontekście współpracy z przedszkolem”.

Pan Hornik na wstępie zacytował słowa pedagoga Janusza Korczaka, którego polecał i do którego dość często się odwoływał, iż „nie ma dzieci, są ludzie”. Mówił, że dziecko to Człowiek, o którego trzeba dbać od pierwszych chwil. W wypowiedziach charyzmatycznego prowadzącego znajdziemy troskę o najmłodszych. Uświadomił Rodziców, iż pełnią najważniejszą i osiową rolę w kształtowaniu dziecięcej psychiki i są odpowiedzialni za wychowanie młodego człowieka. Ponadto wielokrotnie wyraźnie powtarzał, iż bardzo ważne są relacje między Rodzicami, które przekładają się na zachowanie i funkcjonowanie dziecka. Stąd ogromnie istotne jest zauważenie dziecka, jego potrzeb, rozterek, problemów, jak również wysłuchanie i okazanie wsparcia i miłości. Rodzice powinni dla dobra dziecka mieć spójną drogę w wychowaniu, ważny jest tata, który kocha po ojcowsku i mama, kochająca po matczynemu.

Prowadzący zaznaczył również, iż istotna jest współpraca między Rodzicami a przedszkolem. Często dziecko odreagowuje w przedszkolu sytuacje kłopotliwe stworzyli nieświadomie przez dorosłych w domu, z którymi mały człowiek nie jest w stanie sobie sam poradzić. Dlatego ważna jest komunikacja między wychowawcami a Rodzicami.

Pan Hornik nie osądzał Rodziców, podsuwał rozwiązania, w sposób dosadny opierając się na swojej pracy terapeutycznej mówił obrazami, przykładami z życia jakie błędy być może popełniają i jaką cenę ponoszą za to ich dzieci.

Zapewne warto byłoby uchwycić każdą wartościową myśl, tego pełnego charyzmy, mądrości i troski Człowieka, aby można byłoby do niej wracać. Nie mówił o emocjach on dał nam je odczuć Mamy nadzieję, że pomoże Rodzicom i nam wzmocnić umiejętności wychowawcze, poprawić relacje z naszymi dziećmi.

Załączniki: