Udział w “Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”

 

Publiczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Michałówce bierze udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” Priorytet 3.
Pragniemy podzielić się z Państwem radosną wiadomością. Nasza Placówka otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” Priorytet 3. 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych, przedszkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych.
Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).
„Leśne Skrzaty” już prężnie działają w tej kwestii. Dzięki owocnej współpracy kadry pedagogicznej, rodziców i oczywiście dzieci przedszkolny księgozbiór i kąciki czytelnicze  wzbogaciły się  o nowe wartościowe, mądre i dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym książki.
Nasz Księgozbiór powiększył się o takie pozycje literackie jak: „Proszę mnie przytulić”, „Wilk, który się zgubił”, „Wojtek – żołnierz bez munduru”, Jesteś ważny Pinku”, „Co robią uczucia?”…
Kolejne działanie prowadzone w przedszkolu polegało na zakupieniu szafek bibliotecznych i zorganizowaniu przedszkolnego kącika czytelniczego, w którym umieszczone zostały zakupione książki.
Czytanie książek w przedszkolu jest stałym punktem dnia przedszkolnego. Codziennie dzieci słuchają bajek i opowiadań czytanych przez nauczyciela. Nasze przedszkolaki zawsze miały dostęp do rozmaitych książek, a teraz są po prostu zachwycone, mają ogromną różnorodność wyboru. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego.
Uczymy „przyszłe pokolenia” obcowania ze słowem pisanym, tradycji, szacunku dla książki.  Chcemy, by dzieci wiedziały, że książka może być ich prawdziwym przyjacielem, takim do poczytania, pooglądania, schowania pod poduszkę, zabrania w każde miejsce na świecie.
W działaniach promujących czytelnictwo zorganizujemy też interesujące rodzinne konkursy, cykl spotkań czytelniczych z ciekawymi osobami, stworzenie miejsca na „ławeczkę literacką” i wiele, wiele innych.
Mamy nadzieję, że książek, książeczek i albumów będzie w naszym przedszkolu coraz więcej. Bardzo się cieszymy że udało się nam pozyskać te środki, dzięki którym wzbogaciła się nasza biblioteczka.